8号族***8-a

戻る  8号族概略図


Clinkerina 1812 ( by Clinker )
 Ringlet 1826 ( by Whisker )
 | Curl 1832 ( by Confederate )
 | | The Jewess 1845 ( by Jaques )
 | |  Rebecca 1852 ( by Prince Royal )
 | |  | Howsham 1861 ( by Colsterdale ) 
 | |  |  Housewife 1882 ( by Hampton ) 
 | |  |   Fornarina 1889 ( by Eastern Emperor )
 | |  |   | Queen Victoria 1897 ( by Progreso ) 
 | |  |   |  La Belleza 1908 ( by Brassac ) 
 | |  |   |   La Belle 1912 ( by Le Rubicon ) 
 | |  |   |   | La Comuna 1929 ( by Sandal ) 
 | |  |   |   |  Anarquia 1939 ( by Adams Apple )
 | |  |   |   |  | Antofagasta 1946 ( by Muzloom )
 | |  |   |   |  |  Guarenera 1953 ( by Killard ) Jose Antonio Paez(VEN)、Ministerio de Agricultura y Cria(VEN)
 | |  |   |   |  | 
 | |  |   |   |  La Bastille 1940 ( by Adams Apple )El Derby、Las Oaks
 | |  |   |   |  La Fronde 1942 ( by Foxglove )  
 | |  |   |   |  | Palida 1959 ( by Vitelio ) 
 | |  |   |   |  |  Oulu 1972 ( by Incaico )  
 | |  |   |   |  |   Uiape 1978 ( by Giant ) 
 | |  |   |   |  |    Bite Back 1991 ( by Minstrel Glory ) GP Criacao Nacional-Taca de Prata
 | |  |   |   |  |    Linha Direta 1993 ( by Minstrel Glory )  
 | |  |   |   |  |     Duda Desejada 1999 ( by Punk ) 
 | |  |   |   |  |      Desejada Duda 2007 ( by Gilded Time ) GP Jockey Club Brasileiro
 | |  |   |   |  |   
 | |  |   |   |  Guillotina 1952 ( by Advocate )
 | |  |   |   |   Borracha 1958 ( by Big Burn ) 
 | |  |   |   |   | Banda Azul 1963 ( by Monterey ) 
 | |  |   |   |   |  Mocita Barbara 1983 ( by Mocito Guapo ) 
 | |  |   |   |   |   Comodato 1992 g ( by Cresta Rider )Premio Club Hipico de Santiago、Premio Alberto Vial Infante、Municipal de Vina del Mar、Polla de Potrillos
 | |  |   |   |   |
 | |  |   |   |   Mantagua 1961 ( by Monterey )
 | |  |   |   |    Travesura 1973 ( by The Accuser ) Arturo Lyon Pena
 | |  |   |   |  
 | |  |   |   Muy Linda 1915 ( by Mehari ) 
 | |  |   |   | Centolla 1924 ( by Saint Emilion ) 
 | |  |   |   | | Cumbre 1934 ( by Vergara ) 
 | |  |   |   | |  Bizancio 1951 ( by Blackamoor )URU GP Jose Pedro Ramirez、GP Nacional(Uruguayan Derby)、GP Jockey Club de Maronas
 | |  |   |   | |
 | |  |   |   | Mojarrita 1928 ( by Saint Emilion )
 | |  |   |   |  Crevette 1940 ( by Congreve ) GP Saturnino J. Unzue
 | |  |   |   |   
 | |  |   |   Very Pretty 1918 ( by Mehari )
 | |  |   |    Romanola 1931 ( by Rubens ) 
 | |  |   |     Restauracion 1945 ( by Iturbide ) 
 | |  |   |      Soliram 1953 ( by Flexton ) 
 | |  |   |       Megere 1959 ( by Monterey ) Arturo Lyon Pena
 | |  |   |       | Maya 1968 ( by Maporal ) Arturo Lyon Pena 
 | |  |   |       |  Maria Estuardo 1975 ( by Rigel )  
 | |  |   |       |   Muselina 1984 ( by Mr. Long )  
 | |  |   |       |    Fruta Clasica 1998 ( by Nureyev Dancer )  
 | |  |   |       |     Sachenka 2004 ( by Mon Pote le Gitan ) Polla de Potrancas de Chili
 | |  |   |       |  
 | |  |   |       Tutora 1973 ( by The Accuser ) 
 | |  |   |        Chunga 1981 ( by Chairman Walker )Las Oaks
 | |  |   |        Chocolatera 1987 ( by Chairman Walker )  
 | |  |   |         Catalina La Grande 1996 ( by Stagecraft )
 | |  |   |          Afirmate Catalina 2001 ( by Special Quest )  
 | |  |   |          | Vamo a Galupiar 2007 ( by Proud Citizen ) Arturo Lyon Pena
 | |  |   |          |
 | |  |   |          Caserta Mia 2002 ( by Stuka ) Premio Alberto Solari Magnasco
 | |  |   |
 | |  |   Carte Blanche 1897 ( by Progreso )
 | |  |    Condor 1908 ( by Relampago ) GP Bento Goncalves
 | |  |    
 | |  Jealousy 1854 ( by The Cure )
 | |   Mme Colorado 1868 ( by Trumpeter )
 | |    Curiosity 1878 ( by Speculum )
 | |     Lady Cashier 1885 ( by Pursebearer )
 | |      Lady Strathairlie 1896 ( by Lockstitch )
 | |       Lady Strathmore 1901 ( by Queen's Birthday )
 | |        Shining Way 1909 ( by Oppressor )
 | |        | Dark Lantern 1925 ( by Dark Legend )仏2000ギニー
 | |        |
 | |        Dollar Dictator 1910 g ( by Earla Mor )Perth C
 | |
 | Bridget 1846 ( by Cardinal Puff ) ------------>
 |
 Gipsy 1828 ( by Tramp )   
 | Bohemienne 1839 ( by Confederate ) 
 |  Libusa 1843 ( by Mulatto ) 
 |  | Samarcand 1859 ( by The Little Known ) 
 |  | | Candahar 1874 ( by Honiton ) 
 |  | |  Stockgrove 1882 ( by The Lizard )
 |  | |  | Jovita 1888 ( by Wisdom )
 |  | |  |  Ragged Girl 1895 ( by Donovan )
 |  | |  |   Ribaude 1908 ( by Le Sagittaire )
 |  | |  |    Ric a Rac 1921 ( by Rabelais )
 |  | |  |     Riberac 1928 ( by Kircubbin )
 |  | |  |      Apres Londee 1943 ( by Sir Roger )
 |  | |  |      | After the Show 1954 ( by Phideas )
 |  | |  |      |  Shoubad 1961 ( by ヴィミー )
 |  | |  |      |   Shtar Abu 1973 ( by St. Chad ) 
 |  | |  |      |    Noora Abu 1982 ( by Ahonoora )Pretty Polly S G2、Grosser Preis Wirtshaft G2、E. P. Taylor S G2
 |  | |  |      |
 |  | |  |      Rigolo 1945 ( by Puits d'Amour ) リュパン賞
 |  | |  |
 |  | |  Erminie 1884 ( by Zealot ) 
 |  | |  | Javotte 1893 ( by Wisdom ) 
 |  | |  |  Curzola 1906 ( by St. Simon ) 
 |  | |  |  | Crucero 1913 ( by Old Man ) GP Bento Goncalves
 |  | |  |  | Culebrilla 1926 ( by Polemarch ) 
 |  | |  |  |  Currita 1931 ( by Tom Peartree ) 
 |  | |  |  |   Currina 1944 ( by Mazarino )GP Nacional(Uruguayan Derby)
 |  | |  |  |    Cubilla 1965 ( by Choir Boy )
 |  | |  |  |     Cupula 1973 ( by Conjurado ) 
 |  | |  |  |      Redoble 1984 ( by Red Target )GP Nacional(Uruguayan Derby)
 |  | |  |  |  
 |  | |  |  Simonetta 1908 ( by St. Simon ) 
 |  | |  |  | Milady 1918 ( by Spearmint )
 |  | |  |  |  Midi 1931 ( by Tomy ) 
 |  | |  |  |  | Illiada 1944 ( by Trinidad ) 
 |  | |  |  |  |  Recamier 1952 ( by Formasterus ) 
 |  | |  |  |  |   Borduna 1958 ( by Ever Ready ) 
 |  | |   |  |  |    Cartaya 1970 ( by Laurel )GP Diana Rio Oaks
 |  | |   |  |  |  
 |  | |   |  |  Marion 1935 ( by Trinidad )
 |  | |   |  |   Haylette 1943 ( by Formasterus ) 
 |  | |   |  |    Nova Orleans 1948 ( by Maranta )
 |  | |   |  |    | Epinette 1961 ( by Blackamoor )
 |  | |   |  |    |  Derek 1978 ( by Kublai Khan ) GP Latinoamericana de JC、GP Presidente da Republica Rio
 |  | |   |  |    |  
 |  | |   |  |    Okayama 1949 ( by Maranta )
 |  | |   |  |     Albany 1957 ( by Blackamoor )GP Major Suckow
 |  | |   |  |     Bariloche 1958 ( by Blackamoor )
 |  | |   |  |      Marrakech 1967 ( by Alipio ) 
 |  | |   |  |      | Ruban Bleu 1971 ( by Fort Napoleon )GP Diana Rio Oaks、GP Jose Guathemosin Nogueira
 |  | |   |  |      |
 |  | |   |  |      Obelion 1969 ( by Fort Napoleon )GP Jockey Club Brasileiro
 |  | |   |  | 
 |  | |  |  Picotte 1912 ( by Picton ) 
 |  | |   |   ステファニア 1923 ( by Stefan the Great )  ------------>
 |  | |   |   
 |  | |   Lady Candahar 1890 ( by Wisdom ) 
 |  | |    Barnassie 1902 ( by Ayrshire ) 
 |  | |    | Merry Lassie 1910 ( by Sainfoin )  
 |  | |    |  Aindamais 1921 ( by Asturiano ) 
 |  | |    |   Salamina 1931 ( by Silurian )  
 |  | |    |    Salamera 1944 ( by Senor )  
 |  | |    |     Salomao 1951 ( by Confeso ) GP Bento Goncalves
 |  | |    |   
 |  | |    Osyrua 1907 ( by Desmond ) 
 |  | |     Black Domino 1917 ( by Black Jester ) 
 |  | |      Barneveldt 1928 ( by The Winter King )Prix du President de La Republique,GP de Paris
 |  | |      Bayan Kara 1936 ( by Dark Legend ) 
 |  | |       Bella 1945 ( by Canot ) 
 |  | |        Bell Angevine 1957 ( by L'Amiral ) 
 |  | |         Gazala 1964 ( by Dark Star )仏1000ギニー、仏オークス 
 |  | |          ミシシッピアン 1971 ( by Vaguely Noble )グランクリテリウム 
 |  | |          Youth 1973 ( by Ack Ack ) 仏ダービー、加国際、ワシントンDC 、Prix Lupin
 |  | |          Expediency 1976 ( by Vaguely Noble )
 |  | |          | Social Secret 1986 ( by セクレト )
 |  | |          |  Hard Buck 1999 ( by Spend a Buck )Gulfstream Park BCH、GP Linneo de Paula Machado-Rio Derby
 |  | |          |
 |  | |          Gonzales 1977( by Vaguely Noble )愛St.Leger
 |  | |        
 |  | Balkh 1860 ( by The Little Known )
 |  |  Miss Bertram 1877 ( by Bertram )
 |  |   Filiberte 1890 ( by Fernandez )
 |  |    Fleole des Pres 1904 ( by Lutin )
 |  |     Atica 1918 ( by Marte ) 
 |  |      Leticia 1931 ( by Tacite )
 |  |        Lista Blanca 1939 ( by Oakland )
 |  |         Listada 1947 ( by Cambronne )
 |  |          Loreta 1955 ( by Madara )
 |  |           Luzmira 1963 ( by Flexton ) 
 |  |            Lolly 1973 ( by Tale of Two Cities )
 |  |             Lolein 1984 ( by Sharp-Eyed Quillo ) 
 |  |              Locura de Amor 1997 ( by Jaded Dancer )
 |  |               Lobo Blanco 2007 ( by Merchant of Venice ) Gran Criterium de Chile
 |  |
 |  Aspasia 1854 ( by Pyrrhus the First ) 
 |   Minster Bell 1864 ( by Newminster ) 
 |    Merry Bells 1872 ( by Saunterer ) 
 |    | Village Queen 1878 ( by King Lud ) 
 |    |  Trollhetta 1893 ( by Kisber ) 独ダービー 
 |    | 
 |    Night Bell 1874 ( by Knight of the Garter ) 
 |     Fire Bell 1881 ( by Lollypop ) 
 |      Oranzeb 1892 ( by Garrick ) 伊ダービー 
 | 
 Alliance 1829 ( by Confederate )  
  Lioness 1850 ( by Ballinkeele )  
   Ambuscade 1870 ( by Rataplan )  
    Embuche 1883 ( by Paladin )   
     Electrica 1892 ( by Neapolis ) 
      Teoria 1899 ( by Amianto ) 
      | Droga 1903 ( by Vendrome )GP Seleccion
      | Teorica 1921 ( by Pipiolo ) 
      |  Tam-Tam 1937 ( by Lombardo ) GP Bento Goncalves
      |      
      Magnetica 1901 ( by Amianto )  GP Enrique Acebal
      | Blue Bell 1908 ( by Simonside ) 
      |  Nebraska 1919 ( by Fisherman )  
      |   Matachita 1924 ( by Matach ) 
      |    Maud Loty 1928 ( by El Cheik )  
      |     Guetaria 1933 ( by Maron )  
      |      Talon 1942 ( by Pantalon )  Santa Anita H 
      |
      Contacto 1905 ( by Simonside )URU GP Jose Pedro Ramirez、GP Raul Y Raul E Chevalier 
 

牝系のこおなあに戻る

HOMEに戻る