4号族***4-m
戻る      4号族概略図

Sallie Mcclelland 1888 ( by Hindoo )Spinaway S,Alabama S
 Frances Mcclelland 1895 ( by Bermuda )
 | Dolly Higgins 1907 ( by Migraine )
 |  Star Fancy 1916 ( by Star Shoot )
 |  | Crusader 1923 ( by Man o'War )BelmontS、JCGC、Suburban H 2回、Dwyer S
 |  | Sister Ship 1925 ( by Man o'War )
 |  |  Tehani 1933 ( by Carlaris ) 
 |  |   Eurasian 1940 ( by Quatre Bras ) Travers S、Jersey H
 |  |
 |  Camilla S. 1919 ( by Ormondale ) ------------>
 |
 Saratoga Belle 1900 ( by Henry of Navarre )
 | Fair Catherine 1907 ( by Yankee )
 | | American Beauty 1918 ( by Uncle )
 | |  Artifice 1924 ( by Light Brigade )
 | |   U-Boat 1935 ( by Man o'War )
 | |   | Subterranean 1947 ( by By Jimminy )
 | |   |  Coral Island 1952 ( by Errard )  
 | |   |  | Sonic Wave 1962 ( by Jet Action ) 
 | |   |  |  Sound Sweep 1966 ( by Besomer )  
 | |   |  |   Saragosa 1981 ( by To the Quick ) 
 | |   |  |    Coneja 1985 ( by Czaravich )  
 | |   |  |     Mandy 1989 ( by Pancho Villa )
 | |   |  |      Rey Del Mar 1996 ( by Groomed to Win ) Ministerio de Agricultura y Cria(VE)、Republica de Venezuela(VE)
 | |   |  |  
 | |   |  Magic Spell 1954 ( by Flushing )
 | |   |  | Incantation 1965 ( by Prince Blessed )
 | |   |  |  Lucky Spell 1971 ( by Lucky Mel )
 | |   |  |  | Trolley Song 1983 ( by Caro )
 | |   |  |  |  Unbridled's Song 1993 ( by Unbridled )BC Juvenile、Florida Derby、Wood Memorial G2
 | |   |  |  |
 | |   |  |  Seattle Song 1981 ( by Seattle Slew )Washington DC、Prix de la Salamandre
 | |   |  |
 | |   |  Subgal 1956 ( by Nirgal )
 | |   |   Sub Home 1969 ( by Noholme )
 | |   |    Twist Her 1980 ( by Nativo )
 | |   |    | Twist Afleet 1991 ( by アフリート )Test S、Top Flight H
 | |   |    |
 | |   |    Quajenn 1985 ( by Clever Trick )
 | |   |     Timeless Twist 1993 ( by Timeless Moment )
 | |   |      レマーズガール 2000 ( by Defrere )エンプレス杯、白山大賞典、関東オークス、スパーキングLC 2回、TCK女王盃 2回、クイーン賞2回
 | |   |
 | |   War Hazard 1938 ( by Man o'War )Alabama S
 | |   Navy Cruiser 1939 ( by Man o'War ) 
 | |    Course North 1950 ( by Case Ace ) 
 | |     North Pass 1957 ( by Primate )
 | |      Oh Doctor 1965 ( by Needles ) 
 | |       Ormolo 1972 ( by Bagdad )GP Nacional(Uruguayan Derby)、GP Comparacion URU
 | |       Abelta 1980 ( by Abel ) 
 | |       | Admeta 1991 ( by Heastcal ) 
 | |       |  Ad Better 2001 ( by Hearty )GP Nacional(Uruguayan Derby) 、GP Jockey Club de Maronas
 | |       | 
 | |       Opera 1982 ( by Leury )
 | |        La Valkiria 1988 ( by Logical ) Polla de Potrancas de La Plata G2、Clas.M.L.Morales G2、Clas. Los Criadores G2
 | |         Venusberg 1996 ( by Southern Halo ) Estrellas Juvenile Fillies
 | |
 | Hamburg Belle 1909 ( by Planudes )Adelaide C
 | Rocking Chair 1915 ( by Ogden )
 | | Dolan 1924 ( by Huon ) Suburban H
 | | カムフォータブル 1928 ( by Donnacona )
 | |  カムフオーコウホート 1936 ( by Cohort )
 | |   第弐ハレルヤ 1943 ( by ステーツマン )
 | |    アカツキ 1953 ( by アヅマホマレ )クイーンS
 | |    ラプソデー 1954 ( by フランクリー )菊花賞、安田記念
 | |    ミスハレルヤ 1958 ( by ライジングライト)
 | |    | ハイアデス 1963 ( by ガーサント )京成杯3歳S、七夕賞
 | |    |
 | |    ミハルカス 1960 ( by ヒンドスタン )オールカマー、ダイヤモンドS
 | |
 | Ming Toy 1917 ( by Uncle )
 |  Geisha Girl 1923 ( by Huon ) 
 |   Inlander 1930 ( by Infinite )Travers S、Arlington Classic
 |
 Audience 1901 ( by Sir Dixon )Kentucky Oaks
 | Whisk Broom 1907 ( by Broomstick )Metropolitan H,Brooklyn H, Suburban H             
 | Matinee 1908 ( by Broomstick )
 | | Idle Hour 1914 ( by Hamburg )
 | | | Snooze 1927 ( by Peter Pan )
 | | |  Slumber Song 1945 ( by Eight Thirty ) Frizette S 
 | | |  Sea Puss 1951 ( by Coastal Traffic )
 | | |   Roil Kitten 1965 ( by Better Bee ) 
 | | |    Royal Advocate 1973 ( by Advocator )
 | | |     Dewan's Advocate 1983 ( by Dewan ) 
 | | |      Charlie's Dewan 1992 g ( by Charlie Barley ) Breeder's S
 | | |
 | | Afternoon 1917 ( by Prince Palatine )
 | | | Flyatit 1922 ( by Peter Pan )
 | | | | Top Flight 1929 ( by Dis Donc )Ladies H、Acorn S、CCA Oaks、Alabama S、Futurity S、Saratoga Special、Spinaway S、Matron S
 | | | |  White Lady 1945 ( by Mahmoud )
 | | | |   Pet Child 1953 ( by Revoked )
 | | | |    Watch Fob 1965 ( by トンピオン )
 | | | |     Small Timer 1980 ( by Lyphard )
 | | | |      Sikeston 1986 ( by Lear Fan )Premio Presidente Della Repubblica 2回、Premio Roma、Premio Vittorio di Capua 2回、Premio Parioli、伊Gran Criterium
 | | | |
 | | | Burgee 1923 ( by Pennant )
 | | | | Angry Plume 1928 ( by Mad Hatter )
 | | | |  Sunfeathers 1934 ( by Sun Briar )
 | | | |   Carillon 1939 ( by Case Ace )
 | | | |    Blue Peter 1946 ( by War Admiral )Hopeful S、Saratoga Special
 | | | |    Portage 1952 ( by War Admiral ) ------------>
 | | | |
 | | | The Nut 1926 ( by Mad Hatter ) Lawrence Realization
 | | | Today 1932 ( by Whichone )Wood Memorial
 | | |
 | | Meetme 1918 ( by Tracery )
 | |  Bannerette 1927 ( by Pennant )
 | |   Minstrelette 1933 ( by Royal Minstrel )
 | |    Jack's Jill 1942 ( by Jack High )Hawthorne Gold C
 | |    | Oil Painting 1951 ( by Papa Redbird )Maskette H
 | |    | | T.V.'s Painting 1968 ( by T.V.Lark )
 | |    | |  サイレントペイント 1972 ( by Silent Screen )
 | |    | |   アサカサイレント 1982 ( by ロイヤルスキー )オールカマー
 | |    | | 
 | |    | Firefly 1952 ( by Papa Redbird )
 | |    | | Venetian Way 1957 ( by Royal Coinage ) Kentucky Derby
 | |    | |   
 | |    | Closer 1957 ( by Crafty Admiral )
 | |    |  Hip Hugger 1964 ( by Bolero )
 | |    |   Hello Love 1971 ( by Forli )
 | |    |    Hello Baby 1975 ( by Proudest Roman )
 | |    |    | Frau Heidi 1981 ( by Frari ) Premio Francisco Baeza 
 | |    |    | Hello Miss 1991 ( by Lookinforthebigone )
 | |    |    |  Mr. Carrea 1999 ( by Louis Quatorze ) GP Presidente da Republica Rio
 | |    |    |  
 | |    |    Frau Helen 1980 ( by Frari )
 | |    |    | Fallow Gold 1984 ( by Fallowed ) 
 | |    |    | | Chawai 1995 ( by Stagecraft ) 
 | |    |    | |    Staccato 2002 ( by Stuka )Premio Club Hipico de Santiago
 | |    |    | |
 | |    |    | Sor Amor 1988 ( by Fallowed )
 | |    |    |  Sor Luna 1995 ( by Sadler's Congress )
 | |    |    |    Sanderman 2000 ( by Auguri )Gran Criterium de Chile、Copa de Plata-Italo Traverso
 | |    |    | 
 | |    |    Hola Keats 1984 ( by Keats )
 | |    |     Critikola 1995 ( by Tough Critic )
 | |    |      Lemons Forever 2003 ( by Lemon Drop Kid ) Kentucky Oaks
 | |    |
 | |    Balla's Girl 1944 ( by Balladier )
 | |     クールコロニー 1961 ( by Colony Boy )
 | |      ホウヨウミクニ 1972 ( by レアリーリーガル )
 | |       オルコット 1985 ( by モーニングフローリック )
 | |        ホウヨウエンジェル 1995 ( by クリミナルタイプ )
 | |         サンデーカロ 1999 ( by タヤスツヨシ )北海優駿
 | |
 | Coffee Cup 1933 ( by Whichone )
 |  Foxhole 1941 ( by Chance Play )
 |   Lady'n Silk 1948 ( by Ambrose Light ) 
 |    Silky Sullivan 1955 ( by Sullivan ) Santa Anita Derby
 |
 Martha Gorman 1902 ( by Sir Dixon ) ------------>

牝系のこおなあに戻る

HOMEに戻る