4号族***4-o
戻る  4号族概略図

Otheothea 1772 ( by Otho ) 
 Imperator Mare 1787 ( by Imperator ) 
 | Diomed Mare ???? ( by Diomed ) 
 |  Zephyretta 1811 ( by Hedley ) 
 |   Seebreeze 1824 ( by Paulowitz ) 
 |    Seakale 1835 ( by Camel ) 
 |     Seaweed 1841 ( by Slane ) 
 |     | The Mermaid 1853 ( by Melbourne ) 
 |     |  Waternymph 1860 ( by Cotswold ) 
 |     |   Kincsem 1874 ( by Cambuscan ) ------------>
 |     |           Goodwood C、GP von Baden 3回、オーストリアダービー 54戦不敗 
 |     |
 |     Alkali 1842 ( by Slane )
 |      Potash 1861 ( by Voltigeur )
 |       Affinity 1867 ( by Young Melbourne )  
 |       | Ara 1880 ( by Buccaneer )  
 |       |  Aranyos  ( by Craig Millar )
 |       |   Ekes  ( by Gunnersbury )  
 |       |    Erzsike 1900 ( by Bona Vista )  
 |       |     Cydonia 1916 ( by Valens )  
 |       |      Diosima 1938 ( by Zambo )  
 |       |       Danaide 1945 ( by Tartufo ) Clasico Polla de Potrancas
 |       |        Sorellina 1956 ( by Hasty Prince )  
 |       |         Nipottina 1965 ( by Vishnu )
 |       |          Noviciada 1970 ( by Le Voleur )  
 |       |           Nina Rosa 1974 ( by Quin )  
 |       |            Nunatak 1982 ( by Missouri ) Tanteo de Potrancas
 |       |     
 |       Pearl Ash 1874 ( by Lord Clifden )
 |        Industry 1882 ( by Musket )
 |        | Gaulus 1891  ( by Gozo ) Melbourne C
 |        | The Grafter 1893 g( by Gozo ) Melbourne C、VRC Coburg S、Craven Plate、City & Suburban H(GB)
 |        | Alemene 1894  ( by Gozo )AJC Epsom H
 |        | 
 |           Pearlshell 1885 ( by Musket ) AJC Oaks、VRC Oaks
 |           Pearl Powder 1887 ( by Captivator ) 
 |           | Pearlshot 1895 ( by Torpedo ) 
 |           |  Gold Treasure 1905 ( by Gold Reef ) 
 |           |  | Amythas 1916 ( by Demosthenes )NZ St.Leger
 |           |  |   
 |           |  Golden Ball 1908 ( by Gold Reef )
 |           |   Demoiselle 1915 ( by Demosthenes ) 
 |           |    Mint Moselle 1923 ( by Catmint )
 |           |    | Whirlmint 1931 ( by Whirlwind )
 |           |    |  Peerless Fox 1945 ( by Foxbridge ) Adelaide C 2回
 |           |    | 
 |           |    Myola 1925 ( by Catmint )  
 |           |     Pictavia Lass 1946 ( by Pictavia )
 |           |      Piccos Pride 1957 ( by Pride Of Kildare )  
 |           |       Piko 1966 ( by Ayrshire Bard ) Great Northern Derby、CJC NZ Derby(NZ2000G)
 |           |       Just Picco 1975 ( by St. Puckle )  
 |           |       | Sky Flyer 1987 g ( by Half Iced ) QTC Brisbane C
 |           |       |
 |           |       Dealers Choice 1976 ( by Balios ) Adelaide C
 |           |   
 |           Melinite 1888 ( by Nordenfeldt ) 
 |            Armistice 1899 ( by Mahaki )
 |             Protocol 1911 ( by Signor ) 
 |              Transaction 1924 ( by Day Comet )
 |               Viola Blonde 1939 ( by Dink ) 
 |                Miss Wynyard 1947 ( by Probation )
 |                 Countess Wynyard 1965 ( by Pakistan II )
 |                  Blonde Dancer 1975 ( by Chamozzle ) 
 |                   My Madonna 1990 ( by Prego )
 |                    Divine Madonna 2002 ( by Hurricane Sky )  Toorak H、VRC Emirates S、VRC Empire Rose S、STC Queen of the Turf S
 |   
 Highflyer Mare 1793 ( by Highflyer ) 
  Trumpator Mare 1800 ( by Trumpator )
  | Dick Andrews Mare 1810 ( by Dick Andrews )
  |  St.Patrick 1817 ( by Walton ) St.Leger
  |  
  Trumpator Mare 1801 ( by Trumpator )  ***4-p
  | Spotless 1809 ( by Walton )
  | | Rotterdam 1817 ( by Juniper ) 
  | | | Hollandaise 1840 ( by Gladiator ) 
  | | |  Flemish Girl 1846 ( by Hetman Platoff ) 
  | | |   Rio 1854 ( by Melbourne ) 
  | | |    Rio 1871 ( by Plum Pudding ) 
  | | |     Lady Lackland 1878 ( by King John )
  | | |     | Lady Castle 1894 ( by Gallinule )
  | | |     |  Tootie 1903 ( by Desmond ) 
  | | |     |   Turmfalke 1910 ( by Caius ) Deutsches Derby
  | | |     |  
  | | |     Wild Huntress 1879 ( by Remorse ) 
  | | |      Wild Victress 1891 ( by Albert Victor ) 
  | | |       Wild Flora 1900 ( by Florizel ) 
  | | |        Quintaesencia 1905 ( by Worcester )
  | | |         Gran Senora 1918 ( by Le Samaritain )
  | | |         | Gin Puro 1928 ( by Macon ) GP Bento Goncalves
  | | |         | Granjera 1931 ( by Rico )
  | | |         | | Parral 1944 ( by Trelawny )El Ensayo
  | | |         | | 
  | | |         | Graduada 1935 ( by Barranquero ) 
  | | |         | | Gradosa 1958 ( by Eastbury )
  | | |         | |  Galla 1970 ( by Malhechor ) 
  | | |         | |   Miss Loreto 1980 ( by Habberton ) 
  | | |         | |    Mr. Light Tres 1989 g ( by Light Cavalry )GP Jockey Club
  | | |         | | 
  | | |         | Grifa 1940 ( by Full Sail )
  | | |         |  Transilvania 1944 ( by Sind ) 
  | | |         |   Niusha 1949 ( by Rolando )
  | | |         |    Mongrana 1959 ( by Monterey ) 
  | | |         |     Licenza 1971 ( by Lead the Way ) 
  | | |         |      Raika 1985 ( by Pick Up ) Premio Mil Guineas
  | | |         |    
  | | |         Araca 1919 ( by Le Samaritain ) 
  | | |          Chanta 1926 ( by Sangre Azul )
  | | |           Cuyanita 1930 ( by Leteo )
  | | |            Cuyita 1938 ( by Populin )GP Diana Rio
  | | |            Cubanita 1943 ( by Populin )
  | | |             Belanita 1953 ( by Minotauro )
  | | |              Starita 1962 ( by John Araby )  GP Diana Rio Oaks
  | | |               Agente 1973 ( by Nermaus )GP Cruzeiro do Sul、Derby Paulista、GP Consagracao
  | | |        
  | | Malvina 1830 ( by Oscar )
  | |  Malvoisie 1843 ( by Bay Middleton )
  | |  | Malmsey 1851 ( by Harkaway ) 
  | |  |  Marguerite 1860 ( by Vindex ) 
  | |  |   Mignonette 1871 ( by Vertugadin ) Prix Royal-Oak
  | |  |  
  | |  Daughter of Toscar 1845 ( by Bay Middleton )
  | |   Bess Lyon 1855 ( by Longbow )
  | |    Gamos 1867 ( by Saunterer )英オークス ------------>
  | |
  | Malibran 1822 ( by Rubens ) 
  |  The Gipsy Queen 1839 ( by Dr.Syntax ) 
  |   Kate 1849 ( by Auckland ) 英1000ギニー 
  |    Kate Dayrel 1863 ( by Wild Dayrell ) 
  |     Dee 1874 ( by Blair Athol )  ------------>
  |     |
  |     Kate Craig 1880 ( by Craig Millar )
  |      Kate Dalrymple 1887 ( by Childeric ) 
  |      | Hainault 1895 ( by Pilgrims Progress )South Australian Derby
  |      |
  |      Balmoral 1888 ( by Hampton )
  |      | Craigmaddie 1893 ( by Minting )
  |      |  Mariota 1912 ( by St.Victrix )
  |      |   Taj Mahal 1921 ( by The Tetrarch )
  |      |    Taj Mah 1926 ( by Lemberg )英1000ギニー
  |      | 
  |      Craig Maddie 1893 ( by Minting ) 
  |       Mariota 1912 ( by St. Victrix )
  |        Taj Mahal 1921 ( by The Tetrarch )
  |         Taj Shirin 1927 ( by Gainsborough )
  |          Nathoo 1945 ( by Nasrullah ) Irish Derby
  |     
  Woodnymph 1804 ( by Trumpator )
   Crystal 1814 ( by Triumvir )
    Nell 1819 ( by Don Cossack )
     Minuit 1838 ( by Terror ) 
      Pulcherie 1849 ( by Young Emilius )
       Belle Dupre 1859 ( by Womersley )
        Rafale 1867 ( by Charlatan )
         Accalmie  ( by Perplexe ) 
          Weeping Willow  ( by Le Sancy )
           Rire Aux Larmes 1907 ( by Rabelais ) バーデン大賞 

牝系のこおなあに戻る

HOMEに戻る