4号族***4-m
戻る     4号族概略図

Magnolia 1841 ( by Glencoe ) ***4-m
 Madeline 1849 ( by Boston )
 | Madostone 1860 ( by Stone Plover )
 | | Lou Pike 1872 ( by Bonnie Scotland )
 | |  Pike's Peak 1883 ( by Lelaps )
 | |  | チップトップ 1900 ( by Pirate of Penzance )------------> 
 | |  |
 | |  Jura 1891 ( by Himyar ) 
 | |   Colline 1899 ( by Hanover )
 | |    Lempriere 1909 g ( by The Scribe )Australian C
 | |    
 | Income 1865 ( by Revenue )
 | | Wavelet 1875 ( by Waverly ) 
 | |  Briar Root 1886 ( by Bramble )
 | |   Amanda P. 1891 ( by Ecuador )
 | |    Alice Mantell 1898 ( by Ornus )
 | |     Our Hazel 1917 ( by Brummel )
 | |      Lost Lassie 1932 ( by Mortgage )
 | |       Okah Lassie 1936 ( by The Okah )
 | |        Chassie Lassie 1948 ( by Wire-Tapper ) 
 | |         Yvon 1960 ( by Succession )
 | |          Aquarian 1967 ( by Grey Eagle )
 | |           Another Rita 1987 ( by Caveat )
 | |            Big Tease 2000 ( by Gold Token )
 | |             Willy Beamin 2009 g ( by Suave )  King's Bishop S
 | |   
 | Maggie B.B. 1867 ( by Australian )------------> 
 |
 Skedaddle 1860 ( by Yorkshire )
 | Squeeze 'Em 1869 ( by Lexington )
 | | Day Star 1875 ( by Star Davis ) Kentucky Derby
 | | Palmetto 1880 ( by Virgil )
 | | | Sallie Mcallister 1889 ( by Zorilla )  
 | | | | Courtmaid 1900 ( by Prince Royal ) 
 | | | |  Rora 1915 ( by Plaudit )
 | | | |   Electress 1932 ( by Coventry )  
 | | | |    Electric Comet 1936 ( by Black Comet ) 
 | | | |     Lasting Star 1947 ( by Unbreakable )  
 | | | |      Forever Always 1968 ( by Francis S. )  
 | | | |       Smoke On Water 1976 ( by Gallant Romeo )
 | | | |       | Miss Iron Smoke 1989 ( by Iron Constitution )  Spinaway S
 | | | |       |
 | | | |       Love Street 1977 ( by Cutlass )  Sorority S
 | | | |   
 | | | Mermaid 1890 ( by St.Blaise )
 | | |  Merry Maid 1894 ( by Eolus )
 | | |   Mary King 1908 ( by Fatherless )
 | | |    Let Her Fly 1920 ( by Pataud )
 | | |    | Selka 1928 ( by Bracadale )
 | | |    | | Good Selka 1934 ( by Waygood )
 | | |    | |  Coralie B. 1939 ( by Apprehension )  
 | | |    | |   Arise 1946 ( by He Did )Travers S 、Canadian Championship
 | | |    | |
 | | |    | Throttle Wide 1936 ( by Flying Heels )
 | | |    |  Miss Request 1945 ( by Requested )Ladies H,Beldame H,Delaware Oaks
 | | |    |  | Miss Love Field 1961 ( by Jet Pilot )
 | | |    |  |   Illustrative 1973 ( by Cornish Prince )
 | | |    |  |   Shelter Strait 1984 ( by Far North )  
 | | |    |  |    Ridden in Thestars 1993  ( by Cormorant )
 | | |    |  |     Silver Train 2002 ( by Old Trieste )BC Sprint、Metropolitan H
 | | |    |  |   
 | | |    |  Nimble Feet 1957 ( by Spy Song )
 | | |    |  | Rare Relish 1963 ( by Johns Joy )
 | | |    |  | | Mostly 1969 ( by Grey Dawn )
 | | |    |  | | | Primarily 1988 ( by Lord at War )
 | | |    |  | | |  メインリー 1996 Mainly ( by Wild Again )
 | | |    |  | | |  | サンライズプリンス 2007 ( by アグネスタキオン ) NZT
 | | |    |  | | |  |
 | | |    |  | | |  Citronnade 2003 ( by Lemon Drop Kid )Gamely BCH
 | | |    |  | | | 
 | | |    |  | | Miss Huntington 1977 ( by Torsion ) Apple Blossom H
 | | |    |  | | Miss Cabell Co. 1981 ( by Junction )
 | | |    |  | |  Torrismondo 1991 ( by Tasso ) 伊GC
 | | |    |  | |
 | | |    |  | Nimble Deb 1969 ( by Lucky Debonair )
 | | |    |  |  Saucy Deb 1984 ( by Mr.Leader )
 | | |    |  |   Devious Course 1992 ( by Crafty Prospector )Cigar Mile H
 | | |    |  |
 | | |    |  Fast Line 1958 ( by Mr.Busher )
 | | |    |   Fairway Fun 1962 ( by Prince John )
 | | |    |   | Fairway Fable 1971 ( by Never Bend )
 | | |    |   |  Northern Fable 1978 ( by Northern Dancer )
 | | |    |   |  | Oil Fable 1986 ( by Spectacular Bid )
 | | |    |   |  |  Cara Rafaela 1993 ( by Quiet American )Hollywood Starlet S
 | | |    |   |  |   Ile de France 1999 ( by Storm Cat )
 | | |    |   |  |   | Love and Pride 2008 ( by A. P. Indy )  Personal Ensign H、Zenyatta S
 | | |    |   |  |   |
 | | |    |   |  |   Bernardini 2003 ( by A.P. Indy )Preakness S、Travers S、JCGC
 | | |    |   |  |
 | | |    |   |  Affirmative Fable 1981 ( by Affirmed )
 | | |    |   |   Majmu 1988 ( by Al Nasr )
 | | |    |   |    Muhtathir 1995 ( by Elmaamul )Premio Vittorio di Capua、Jacques le Marois
 | | |    |   |
 | | |    |   Day Line 1963 ( by Day Court )
 | | |    |   | Magazine 1970 ( by Prince John ) CCA Oaks
 | | |    |   |  Secregaze 1977 ( by Secretariat )
 | | |    |   |  | Tempergaze 1984 ( by Temperence Hill )
 | | |    |   |  |  Intergaze 1993 ( by Integra ) AJC QES 2回、All-Aged S、Australian C、Underwood S、BTC Doomben C、Canterbury G、AJC Champagne S
 | | |    |   |  | 
 | | |    |   |  Excitable Gal 1979 ( by Secretariat )
 | | |    |   |  | Eternal Pledge 1984 ( by Assert )
 | | |    |   |  |  Etcher 1995 ( by Pour Henri ) GP Oswaldo Aranha
 | | |    |   |  | 
 | | |    |   |  Temporary Lull 1980 ( by Super Concorde )
 | | |    |   |   Token Gesture 1994 ( by Alzao ) Leopardstown Park S G3
 | | |    |   |    Relaxed Gesture 2001 ( by Indian Ridge )Canadian International S
 | | |    |   |           
 | | |    |   Trick Chick 1966 ( by Prince John )
 | | |    |   | On the Sly 1973 ( by Roi Dagobert )JCGC
 | | |    |   | Northern Trick 1981 ( by Northern Dancer )仏オークス、Prix Vermeille
 | | |    |   |  ランジェリー 1988 ( by Shirley Heights )
 | | |    |   |  | Shiva 1995 ( by ヘクタープロテクター )Tattersalls Gold C
 | | |    |   |  | Light Shift 2004 ( by Kingmambo )英オークス
 | | |    |   |  |
 | | |    |   |  Creature du Ciel 1992 ( by Machiavellian ) 
 | | |    |   |   Nonno Luigi 2002 ( by Dubai Dust ) GP ABCPCC-Rio
 | | |    |   |   Jeune-Turc 2004 ( by Know Heights )GP Brasil、GP Sao Paulo
 | | |    |   |
 | | |    |   Filiberto 1970 ( by Ribot ) Prix Morny
 | | |    |   Mlle.Vitesse 1974 ( by Tom Rolfe )
 | | |    |   | Mirea 1979 ( by The Minstrel )
 | | |    |   |  Mistreat 1985 ( by ゲイメセン )
 | | |    |   |  | Misbegotten 1991 ( by バイアモン )
 | | |    |   |  |  Mise 2000 ( by Indian Ridge )
 | | |    |   |  |   Nahoodh 2005 ( by Clodovil ) Falmouth S
 | | |    |   |  |
 | | |    |   |  Mira Monte 1989 ( by バイアモン )
 | | |    |   |   Mirio 1997 ( by Priolo )Grand Prix de Saint-Cloud
 | | |    |   |
 | | |    |   White Star Line 1975 ( by Northern Dancer ) Alabama S, Delaware Oaks,Kentucky Oaks
 | | |    |    Urjwan 1984 ( by Seattle Slew )
 | | |    |    | Eldeyaar 1991 ( by Shirley Heights ) 
 | | |    |    | | Ela Manda 2000 ( by Stuka )
 | | |    |    | |  Vupt Vapt 2006 ( by Romarin )GP Jockey Club de Sao Paulo
 | | |    |    | |  Rei Manda 2007 ( by Music Prospector ) GP Pedro Pineyrua(URU)
 | | |    |    | | 
 | | |    |    | Dawlah 1992 ( by Shirley Heights )
 | | |    |    |  Dai Jin 2000 ( by パントレセレブル )独ダービー、Grosser Kolner Pokal
 | | |    |    | 
 | | |    |    Lustre 1985 ( by Halo )
 | | |    |    | Valley of Gold 1992 ( by Shirley Heights ) Oaks d'Italia
 | | |    |    |
 | | |    |    Hill of Snow 1992 ( by Reference Point )
 | | |    |     Preseli 1997 ( by Caerleon ) Moyglare Stud S
 | | |    | 
 | | |    Marys Last 1933 ( by Terry )
 | | |     Rojanga 1951 ( by Alsab ) 
 | | |      Rondena 1963 ( by Fleet Bird ) 
 | | |       Rondeadora 1974 ( by Utopico ) 
 | | |        Clavija 1984 ( by Cipayo ) 
 | | |         Lord Jim 1997 ( by Lode )GP Dos Mil Guineas-Consagracion de Potrillos、GP Raul Y Raul E Chevalier、GP Gran Criterium San Isidro
 | | |         Condicionada 1998 ( by Rainbow Corner )
 | | |         | Sir Winsalot 2010 ( by Lasting Approval )  GP 25 de Mayo
 | | |         |
 | | |         Little Jim 2000 ( by Roar )GP Montevideo
 | | |
 | | Embrace 1893 ( by St.Blaise )
 | |  Grapple 1902 ( by Woolsthorpe )Metropolitan H
 | |
 | Sly Boots 1870 ( by Rivoli ) 
 |  Sly Dance 1877 ( by War Dance ) 
 |  | Sunnyside 1887 ( by Mortemer ) 
 |  |  Morningside 1898 ( by Meddler )  Alabama S
 |  |   Parkview 1905 ( by Hamburg )
 |  |    Vista 1918 ( by McGee ) 
 |  |     Set Fast 1928 ( by Upset )
 |  |      Come and Go 1942 ( by Epithet ) Kentuckey Oaks
 |  |
 |  Savanac 1883 ( by Mortemer ) Sapling S
 |
 Kentucky 1861 ( by Lexington )Travers S、Saratoga C 2回

牝系のこおなあに戻る

HOMEに戻る