4号族
戻る       4号族概略図

Lady Alice Hawthorn 1859 ( by Newminster )   
 Hawthorn Bloom 1864 ( by Kettledrum )   
 | Lily Hawthorn 1874 ( by Knight of the Crescent ) 
 | | Langoa 1884 ( by Chester )  
 | | | Edinglassie 1895 ( by Albatross )  
 | | |  Ruenalfs Daughter 1905 ( by Ruenalf )  
 | | |   Marianne 1913 ( by Kenilworth )  
 | | |    Mei Tui 1925 ( by Tractor )
 | | |     Siegtone 1940 ( by Siegfried )  
 | | |     | Briny Breeze 1957 ( by Alonzo ) 
 | | |     |  Tuiway 1966 ( by Bellborough )  
 | | |     |   Loma Lass 1972 ( by Lomond ) 
 | | |     |   | Mr. Lomondy 1980 g ( by Noble Bijou ) Caulfield C、Adelaide C
 | | |     |   |
 | | |     |   Tui's Lass 1975 ( by Gate Keeper ) NZ St.Leger
 | | |     |
 | | |     Spare Part 1943 ( by Salmagundi ) Wellington C
 | | |   
 | | Tea Rose 1887 ( by Martini Henry )
 | |  Scornful 1897 ( by Bill of Portland )
 | |  | Spurn 1910  ( by Ayr Laddie ) All-Aged S、RRC Railway S
 | |  |
 | |  Tea Cosy 1906 ( by Simmer )  
 | |   Jolly Cosy 1917 ( by Jolly Beggar )   Perth C
 | |   | Cosy Beggar 1935 ( by Nico )  
 | |   |  Kalamunda 1940 ( by Remarc ) West. Australian Derby
 | |   |
 | |   Jolly Handsome 1918 ( by Jolly Beggar ) WATC Railway S
 | | 
 | Lady Fitz James 1878 ( by The Scottish Chief )
 | | St.Mildred 1890 ( by St.Simon )
 | |  Stresa 1897 ( by Orvieto ) 
 | |  | Ena 1905 ( by Royal Artillery ) 
 | |  |  Killena 1913 ( by Kilbroney ) 
 | |  |   Credit 1925 ( by Paper Money ) 
 | |  |    Pandect 1937 ( by Pantheon )AJC Derby
 | |  |    
 | |  Helmet 1906 ( by Disguise )Hopeful S、Champagne S、Matron S
 | |  Cowl 1908 ( by Disguise )
 | |   Limerick Lass 1917 ( by Celt )
 | |    Glen Lass 1922 ( by Trap Rock )
 | |     Sickle Lass 1935 ( by Sickle )
 | |      Teddy Lass 1942 ( by Teddy Patic )
 | |       Occupied Lady 1957 ( by Occupy )
 | |        Bonnie Kiltie 1966 ( by Duc de Fer )
 | |         Explodable 1977 ( by Explodent )
 | |          Packer Legend 1986 ( by Lombardi )
 | |           Another Legend 1992 ( by リファーズウィッシュ ) All Along S G2
 | |            Ato 2007 ( by ロイヤルアカデミー )KrisFlyer International Sprint
 | |
 | Whin Blossom 1879 ( by Springfield )   
 | | Eye Sweet 1886 ( by Galopin )   
 | |  Artistic 1891 ( by Paradox )
 | |  | Acte 1900 ( by Winkfields Pride )
 | |  |  Austerlitz 1911 ( by Signorino )GP di Milano
 | |  | 
 | |  Thron Blossom 1894 ( by Martenhurst )   
 | |  | White Thorn 1904 ( by Nasturtium )   
 | |  |  Epine Blanche 1913 ( by Rock Sand )   
 | |  |   Epinard 1920 ( by Badajoz )20年代初期の仏最強馬 
 | |  |
 | |  Eye Lash 1895 ( by Clieveden )
 | |  | Blue Eyes 1901 ( by Maxio )
 | |  |  Bright Eyes 1919 ( by Amsterdam ) 
 | |  |  | Valence 1927 ( by Thermogene )GP Diana Rio
 | |  |  |
 | |  |  Sharp Eyes 1920 ( by Botafogo )
 | |  |   Cute Eyes 1930 ( by Amsterdam ) GP Carlos Pellegrini、GP de Honor
 | |  |
 | |  Pry 1901 ( by Meddler )
 | |   Priapo 1918  ( by Signorino )GP del Jockey Club 
 | |
 | Hawthorn 1884 ( by Albert Victor ) 
 |  Full Bloom 1892 ( by Fullerton ) 
 |   Faconde 1901 ( by Callistrate )
 |    Friant 1909 ( by Champaubert )仏ダービー 
 |  
 Hawthorndale 1867 ( by Kettledrum )   
 | Dahlia 1879 ( by Paganini ) 
 | | Dalberg 1887 ( by Rosicrucian ) 独ダービー
 | |
 | Hauteur 1880 ( by Rosicrucian ) 英1000ギニー  
 | | Harfleur 1890 ( by Archiduc )   
 | | | Toison d'Or 1901 ( by Le Sancy )   
 | | |  Alcantara 1908 ( by Perth )Prix du Jockey-Club(仏ダービー) 、Prix Lupin
 | | |
 | | Hautesse 1891 ( by Archiduc )   
 | |  Stuck Up 1897 ( by Suspender )  
 | |  | Dignity 1907 ( by Minor Forfeit )
 | |  | | Honor 1917 ( by Greatorex )
 | |  | | | Just 1924 ( by Polystome ) SA Derby、Benoni G
 | |  | | | Balance 1927 ( by Polystome ) 
 | |  | | |  Steadiness 1942 ( by Cross Bow )  
 | |  | | |   Promenade 1956 ( by Propitiation ) 
 | |  | | |    Moon Drift 1963 ( by Clear Night ) 
 | |  | | |     Adrift 1972 ( by Royal Affair )  2-Southern Cross S G3
 | |  | | |      State Control 1987 g ( by Divine King ) SA Guineas
 | |  | | |    
 | |  | | Dignitary 1918 ( by Greatorex ) SA Derby、Benoni G
 | |  | |
 | |  | Hoity Toity 1913 ( by Minor Forfeit )  
 | |  |  Giddy Girl 1923 ( by Polystome )  
 | |  |   Merrymaker 1931 ( by Dignitary )  
 | |  |    Midnight Fun 1939 ( by Illustrious )
 | |  |     Laughter 1952 ( by Fair Judgement )  
 | |  |      Lets Laugh 1971 ( by Joy ) 
 | |  |       Jolly Laughter 1978 ( by Jolly Drummer )  
 | |  |        Jet Lightning 1987 ( by Rollins )  
 | |  |         Jet Master 1994 ( by Rakeen ) SA Queen's Plate 2回、Nissan Challenge、Golden Spur 2回、Mercury Sprint、Cape Flying Championship、Argus Bloodline G(Cape G)
 | |  |     
 | |  Haute Roche 1908 ( by Rock Sand )
 | |  | High Stakes 1916 ( by Fair Play )
 | |  |  High Sweep 1928 ( by Sweep )
 | |  |   Quality Shot 1935 ( by Sunshot )
 | |  |    フェスタローズ 1950 ( by Dogaway )
 | |  |     ショウザン 1957 ( by ハロウェー )京王杯SH、クモハタ記念
 | |  | 
 | |  Hour Glass 1909 ( by Rock Sand )   
 | |   Hour Hand 1913 ( by Ethelbert )
 | |   | How Fair 1920 ( by Fair Play ) CCA Oaks
 | |   |
 | |   Hourless 1914 ( by Negofol )Belmont S
 | |   Blue Glass 1917 ( by Prince Palatine )
 | |    Triplex 1927 ( by Fair Play )
 | |    | Beatit 1932 ( by Haste )
 | |    |  ショートシュリフト 1940 ( by Brevity )
 | |    |   ショートワイン 1955 ( by ヴィーノーピュロー )
 | |    |    タケデンヒメ 1967 ( by リンボー )
 | |    |     タケデンファイター 1986 ( by ツイッグ )南部杯、新潟GP
 | |    |
 | |    Hurryoff 1930 ( by Haste )  Belmont S 
 | |
 | Filomena 1888 ( by Petrarch )
 |  Fer 1899 ( by St.Serf ) ロイヤルオーク賞
 |  Quo Vadis 1900 ( by Winkfield's Pride ) パリ大賞
 |  Dahabeah 1904 ( by Winkfield's Pride )
 |   Reine Marguerite 1909 ( by Ajax )
 |    Reine de Saba 1922 ( by Sardanapale )
 |     Pamina 1933 ( by Abbot's Speed )
 |      Rhodesia 1940 ( by Rhodes Scholar )
 |       Fairdesia 1946 ( by Fair Copy )
 |        Mefair 1956 ( by Medium )
 |         Cherie Noire 1963 ( by Soleil Levant )
 |          Cherie Royale 1971 ( by Right Royal )
 |           Lady Cherie 1977 ( by Sir Gaylord )
 |            Grisonnante 1988 ( by Kaldoun )
 |             Starine 1997 ( by Mendocino )BC F&M Turf、Matriarch S
 |  
 Lady Lumley 1875 ( by See Saw )   ------------> ***4-j
 |                              
 Lotus 1878 ( by Doncaster )   
  Free and Easy 1884 ( by Hilarious )   
  | Rupee 1892 ( by Silver )   
  | | Roti 1903 ( by The Baker )   
  | |  Moro 1913 ( by Orme )   
  | |   Orofast 1920 ( by Stedfast )   
  | |    Orotava 1927 ( by White Eagle )   
  | |     Ozora 1943 ( by Panorama )   
  | |     | Spun Silk 1949 ( by Coup de Lyon )   
  | |     |  Madame De 1953 ( by Vilmorin )   
  | |     |   Madam Clare 1965 ( by Ennis )   
  | |     |    ジョンデコーム 1975 ( by Moulton )サラマンドル賞 
  | |     |
  | |     Brosna 1945 ( by Coup de Lyon )   
  | |      Rye Girl 1949 ( by Blue Water )   
  | |      | Ermyn Lass 1963 ( by Ennis )   
  | |      | | カジュン 1979 ( by Red Regent ) ミドルパークS 
  | |      | | 
  | |      | Red Rye 1964 ( by Red God )
  | |      |  Rye Jay 1972 ( by Jim J. )
  | |      |   Sprouted Rye 1977 ( by Spouting Horn )
  | |      |    コマンディン レ イ 1988 ( by Commemorate )
  | |      |     タマノセイ フ ウ 1994 ( by アズマイースト )
  | |      |      ナセ 2003 ( by サイレントハンター )霧島賞
  | |      |
  | |      Crimson 1951 ( by Golden Cloud )   
  | |       Purple Queen 1960 ( by Grey Sovereign )   
  | |       | Hypatia 1968 ( by ハイハット )   
  | |       |  Lypatia 1975 ( by Lyphard )   
  | |       |   アカビール 1981 ( by Riverman ) ブーゲンヴィリアH G2、ディキシーH G2
  | |       |   Lycius 1988 ( by Mr.Prospector )Middle Park S、2-英2000ギニー、July C、Prix Jacques le Marois、Prix de la Salamandre
  | |       |   Autumn Moon 1995 ( by Mr. Prospector )
  | |       |    ステキシンスケクン 2003 ( by Danzig )京成杯AH、アーリントンC
  | |       |
  | |       Apoplexy 1967 ( by Quorum )
  | |        Amour Celtique 1977 ( by Northfields )
  | |         Celtic Arms 1991 ( by Comrade in Arms )仏ダービー、Prix Lupin
  | |    
  | Privy Council 1894 ( by Prism )  
  |  Traitress 1902 ( by Earwig )  
  |   Lady Traitress 1915 ( by Bridge of Allan ) 
  |    Gaunt Lady 1924 ( by John o'Gaunt )  
  |     Nip And Tuck 1934 ( by Bold Archer )  
  |      Alberquerque 1950 ( by Angus )  
  |       Mexican Girl 1957 ( by Pamphilos )  
  |        Spedito 1970 g ( by Bluescope ) Doomben 10,000、QTC Stradbroke H
  |
  Ferrara 1891 ( by Isonomy )   
   Crowborough 1896 ( by Crowberry )
   | Crowthorn 1911 ( by Martagon )
   |  Willona 1916 ( by Willonyx )
   |   Sundew 1922 ( by Golden Sun )
   |   | Sun Rose 1936 ( by Xandover )
   |   |  Sunshine 1945 ( by Admiral Drake )
   |   |   Sunshine Maid1955 ( by Ocean Swell )
   |   |    Vahine 1961 ( by Umberto )
   |   |     Veronica Heron 1974 ( by Crooner )
   |   |      シビルフォルティー 1983 ( by Be My Guest )
   |   |       シビルスイート 1989 ( by シンボリルドルフ )
   |   |        マイネルハーティー 2002 ( by マイネルラヴ )NZT
   |   |
   |   Willing Response 1923 ( by Call o'the Wild )
   |    What Next 1936 ( by Le Prodige ) SA Gold Cup 2回
   |
   Palette Knife 1903 ( by Velasquez )   
    Countess Resy 1908 ( by Santry )   
     Our Liz 1917 ( by William the Third ) ------------>   
     |
     Teplitz 1918 ( by Corcyra )
      Lindley 1929 ( by Spion Kop ) 愛2000ギニー
牝系のこお なあに戻る

HOMEに戻る