4号族***4-e
戻る       4号族概略図

Fair Helen 1843 ( by Pantaloon )
 Olga 1851 ( by Charles )
 | Theresa 1859 ( by Touchstone ) 
 | | Lady Mary 1865 ( by Wild Dayrell )
 | | | Hazeley Lea 1875 ( by Restitution ) 
 | | |  Hamamelis 1891 ( by Grandmaster ) 
 | | |   Last Loch 1902 ( by Lochiel ) 
 | | |    Maltee 1908 ( by Maltster )
 | | |     Black Ronald 1920 ( by Magpie )CJC NZ Derby(NZ2000G)
 | | |   
 | | Belle of Scotland 1871  ( by Blair Athol ) 
 | |  Maid of Fife 1890  ( by Cymbal ) 
 | |   Collarnie 1898  ( by Loved One ) 
 | |    Rameldry 1904  ( by Worcester ) 
 | |     Telleramana 1921  ( by Hapsburg ) 
 | |      White Nose 1926  ( by Paratoo )Melbourne C
 | |   
 | Charlotte Russe 1861 ( by Fazzoletto )
 | | North Star 1874 ( by Adventurer )
 | | | Polaris 1880 ( by Craig Millar )
 | | |  Polly Marden 1886 ( by Marden )
 | | |   Ambrizette 1897 ( by Bona Vista )
 | | |    Ambrosine 1903 ( by Ayrshire )
 | | |     Honey 1911 ( by Sans Souci )
 | | |      Honeysuckle 1919 ( by Bay Cherry )
 | | |       Honey Sweet 1927 ( by Kircubbin )
 | | |       | Eclair au Chocolat 1935 ( by Bubbles ) 凱旋門賞、ロイヤルオーク賞
 | | |       |
 | | |       Reine des Abeilles 1932 ( by Blandford )
 | | |        Ventina 1952 ( by Whirlaway )
 | | |         Hypocrite 1956 ( by Coaraze )Grande Premio Presidente do Jockey-Club
 | | |
 | | Princess Katinka 1876 ( by Macaroni )
 | |  Parisina 1889 ( by St.Simon )
 | |   Malatesta 1898 ( by Isinglass )
 | |    Romagne 1909 ( by Polymelus )
 | |    | Breathing Spell 1914 ( by Dark Ronald )
 | |    | | Cuuntess Time 1932 ( by Reigh Count )
 | |    | |  Gallahadion 1937 ( by Sir Gallahad )Kentucky Derby
 | |    | |  Two Bells 1940 ( by Blenheim )
 | |    | |  | Cherryflambeau 1953 ( by With Pleasure )
 | |    | |  | | チェリークリーム 1967 Cherry Cream ( by Royal Vale )
 | |    | |  | |  チェリーマスター 1977 ( by スカイマスター )
 | |    | |  | |   シナノエンペリー 1985 ( by アラナス )東京3歳優駿牝馬
 | |    | |  | | 
 | |    | |  | Prophets Bell 1954 ( by Prophets Thumb )
 | |    | |  |  Light Amber 1967 ( by Count Amber )
 | |    | |  |   Rare Touch 1990 ( by Rare Performer )
 | |    | |  |    Brutally Frank 1994 g( by Groovy )Carter H
 | |    | |  |
 | |    | |  Miss Rustom 1948 ( by Rustom Sirdar ) 
 | |    | |   Our Sirdar 1954 ( by Illuminable ) Prince of Wales S
 | |    | |   Bulpamiru 1957 ( by Bull Page ) Prince of Wales S
 | |    | |
 | |    | Ray Jay 1919 ( by Assagai ) Dwyer S
 | |    |
 | |    La Farina 1911 ( by Sans Souci ) Prix Lupin
 | |
 | Narino 1864( by Rataplan ) 
 |  Peril 1876( by Adventurer ) 
 |   Danger 1886 ( by Monmouth ) 
 |   | Fright 1900 ( by Simmer )
 |   |  Endanger 1905 ( by Sir Tristram ) 
 |   |   Lady Felicia 1911 ( by Prudent King ) 
 |   |    Shepherd Queen 1918 ( by Shepherd King )
 |   |     Shepherdess 1929 ( by Nassau ) 
 |   |      Goose Boy 1936 g ( by Wee Warrah ) Doncaster H
 |   |    
 |   Narina 1888 ( by Grand Flaneur )
 |   | Ndina 1894 ( by July ) 
 |   | | Noria 1905 ( by St. Blaize ) 
 |   | |  Naloa 1920 ( by Repartee ) 
 |   | |   All Dark 1934 ( by Dunnottar )
 |   | |    Dark Marne 1943 g ( by The Marne )Sydney C、BTC Doomben C
 |   | |  
 |   | Nereid 1896 ( by Splendor ) 
 |   |  Doto 1915 ( by Flavus )  
 |   |   Belle Trois 1922 ( by Three )
 |   |    Belle Treize 1928 ( by Promised Land ) 
 |   |     Sundridge Lass 1948 ( by Mildura ) 
 |   |      Bourbon Beau 1962 g ( by Globetrotter )  Doomben 10,000
 |   |
 |   Perilous 1891( by Clieveden ) 
 |    Red Flag 1899( by Lochiel )
 |     Red Signal 1912  ( by Linacre )VRC Sires' Produce
 |
 Lord of the Isles 1852 ( by Touchstone ) 英2000ギニー 
 Lady McDonald 1858 ( by Touchstone )
  Brigatine 1866 ( by Buccaneer )英オークス、Ascot GC
  | Booty 1881 ( by Sterling )
  |  Swag 1889 ( by Macheath ) 
  |  | Stolen Armour 1902 ( by Morion )
  |  |  Steel Plate 1912 ( by Symington ) 
  |  |   Indaya 1916 ( by Rochester )
  |  |    Laguna 1929 ( by Ciros )
  |  |     Xalimar 1944 ( by Val d'Ore )
  |  |      Geleferique 1953 ( by Teleferique ) 
  |  |       Argucia 1963 ( by Timao ) 
  |  |        Arnaldo 1971 ( by Tang ) GP Cruzeiro do Sul、GP Jockey Club de Sao Paulo、GP Parana
  |  |        Artung 1975 ( by Zenabre ) GP Bento Goncalves
  |  |   
  |  Profit 1890 ( by Wisdom )
  |   Quick Return 1906 ( by William the Third )
  |    Quita 1911 ( by Orinoco )  
  |    | Quena 1916 ( by St. Wolf )
  |    |  Pigmeita 1926 ( by Tiny ) 
  |    |   Pillada 1946 ( by Fox Cub ) 
  |    |    La Pillada 1954 ( by Closworth )
  |    |     La Presumida 1964 ( by Malambo ) 
  |    |      Pura Pinta 1973 ( by Commendatore )  
  |    |       Castel 1981 ( by Mister Sun ) GP Linneo de Paula Machado
  |    |       It's the Day 1987 ( by Ghadeer ) GP Major Suckow
  |    |  
  |    Quintanilla 1921 ( by Moreno )
  |     Jeanne Darc 1926 ( by Pipiolo ) 
  |     | Pas Mal 1939 ( by Silver King )  
  |     |  Laterita 1956 ( by Latero )  
  |     |   Miss Hilda 1965 ( by Ario )  
  |     |    Full of Wine 1972 ( by Full Gallop ) GP Jockey Club
  |     |  
  |     Quintina 1930 ( by Amsterdam )  
  |     | India Quichua 1943 ( by Indio Manso )  
  |     |  India Quilcay 1961 ( by San Diego )
  |     |   India Quichua 1969 ( by Fide )  
  |     |    Quichua Bluff 1976 ( by Bluff Bluff )
  |     |     Quitur Ju 1990 ( by Juez )  GP Felix de Alzaga Unzue、GP Maipu
  |     |  
  |     Queenie 1934 ( by Parwiz )
  |      Thamar 1939 ( by Tahir )
  |       Thermida 1943 ( by The Druid )
  |        Flegma 1954 ( by Flexton )
  |         Infidele 1964 ( by Trevieres )
  |          Impavida 1973 ( by Silver Moon )
  |          | Impuesta 1987 ( by Lavalanche )
  |          |  Athenea 1995 ( by Hussonet ) Haras de Chile
  |          | 
  |          Infanzon 1977 ( by Mr. Long ) Premio Seleccion de Velocistas 2回(G1,G2)
  |          Malandrina 1979 ( by Mr. Long )
  |          | Star Procida 1990 ( by Procida )
  |          |  Light Green 2004 ( by Blush Rambler ) GP Barao de Piracicaba、GP Henrique de Toledo Lara
  |          |
  |          Infinidad 1982 ( by Mr. Long ) Vanity H、Premio Mil Guineas
  |
  Flora Macdonald 1877 ( by Knight of The Garter )
   Repulse 1882 ( by Victor )
   | Sortie 1901 ( by Gallant )
   |  Vulpine 1908 ( by Reynard )
   |   Red Pine 1924 ( by Sirrah )
   |    Red Dame 1933 ( by Bay d'Or )
   |     Star Valley 1940 ( by Manitoba )
   |      Luck Penny 1946 ( by Dhoti )  
   |      | Smart Eileen 1964 ( by Rousseau's Dream ) 
   |      |  Luck Roona 1974 ( by Bahroona ) Captain Cook S
   |      | 
   |      アイリーン 1951 ( by Starry Path )
   |       ヨコズナ 1966 ( by マロット )京都記念 春
   |      
   Flora Mac 1895 ( by Falsetto )
    Kilts 1914 ( by Broomstick )
     Plaid 1921 ( by Wrack )
      Universe 1929 ( by Infinite ) Wood Memorial S
      Tartan Betsy 1932 ( by American Flag )
       Cindy Lee 1943 ( by Bull Lea )
        Peep Eye 1954 ( by Big Dipper )
         Culebra Road 1960 ( by Curandero )
          Queen of Dakota 1968 ( by Disguised )
           Somethingexciting 1978 ( by Shecky Greene )
            Save My Soul 1983 ( by I'ma Hell Raiser )
             Stop Traffic 1993 ( by Cure the Blues )Ballerina H、Santa Monica H

 
 

牝系のこおなあに戻る

HOMEに戻る