1号族***1-o
戻る    1号族概略図        

Wire 1811 ( by Waxy )      
 Valve 1820 ( by Bob Booty )    
 | Pussy 1831 ( by Pollio ) 英オークス    
 |  Prioress 1844 ( by Lanercost )
 |   Abbess 1857 ( by Autocrat )
 |    Crusader 1863  ( by Croupier )South Australian Derby
 |    Centurion 1865  ( by Croupier )South Australian Derby
 |     
 Vermilion 1821 ( by Bobadil )    
 | The Rat 1828 ( by Sligo Waxy )    
 | | Mousetrap 1847 ( by Smallhopes )    
 | |  Mary Adelaide 1852 ( by Oxonian )    
 | |   Echo 1859 ( by Hunting Horn )    
 | |    Lady Ronald 1879 ( by Lord Ronald )    
 | |     Kendal Mare 1890 ( by Kendal )    
 | |      Monaleen 1903 ( by Walmsgate )    
 | |       Magheen 1911 ( by The White Knight )  
 | |       | Merry Twinkle 1922 ( by Blink )
 | |       |  Merry Smile 1935 ( by Rulanut )
 | |       |   Merry Bunsby 1939 ( by Captain Bunsby ) 
 | |       |    Deb 1948 ( by Instinct )  
 | |       |    | Derent 1962 ( by Fox Myth )
 | |       |    |  Hi-Bing 1967 g ( by Just Whistle ) Avondale C、ARC Century S
 | |       |    |  Lady Hi Bing 1972 ( by Royal Avenue ) 
 | |       |    |   Hi de Ho 1977 ( by Long Row )
 | |       |    |    Adam 1994 ( by Rubiton ) George Main S、QTC Stradbroke H
 | |       |    |  
 | |       |    Adelwyn 1953 ( by Balloch )
 | |       |     Marija Jean 1961 ( by Jekyll )
 | |       |      Arbre Chene 1974 g ( by Oakville ) Air NZ S、ARC Railway H、WRC Telegraph H
 | |       |     
 | |       Temoignage 1918 ( by The Tetrarch )    
 | |        Madame de Stael 1923 ( by Chaucer )    
 | |        | Owenstown 1934 ( by Apron ) 愛St.Leger    
 | |        | Tildarg 1940 ( by Apron ) 
 | |        |  Ballyclare 1947 ( by Flyon ) 
 | |        |   Rathlin 1953 ( by ホイスリングウインド )
 | |        |    El Gordo 1963 ( by Agricola )AJC Derby
 | |        |
 | |        Burga 1924 ( by Hapsburg ) 
 | |        | La Potota 1931 ( by Scherzo )
 | |        |  Lescaut 1951 ( by Seductor ) 
 | |        |   Yenevy 1966 ( by Cuadro ) 
 | |        |    Coya 1980 ( by Partagas ) 
 | |        |     Coy Sister 1991 ( by Parochial ) 
 | |        |      Imagin 1998 ( by Interprete )
 | |        |      | Goecochea 2006 ( by Ibero ) GP Bento Goncalves
 | |        |      |
 | |        |      Eyeofthetiger 2004 ( by Tempranero )GP Republica Argentina、GP Copa de Oro、GP Nacional
 | |        |     
 | |        St. Prisca 1926 ( by Friar Marcus ) 
 | |         Maureen 1931 ( by Son-In-Law ) 
 | |         | Molly Maureen 1940 ( by Mieuxce ) 
 | |         |  Gay Marietta 1954 ( by Fair Trial )
 | |         |   Doll 1963 ( by Agricola )  
 | |         |    Tulla Doll 1974 ( by Oncidium )
 | |         |     Bureaucracy 1987 ( by Lord Ballina ) George Ryder S
 | |         |   
 | |         Trisca 1937 ( by Trimdon ) 
 | |          Eileen 1946 ( by British Empire ) 
 | |           Facilidad 1953 ( by Phidias )
 | |            Margarona 1957 ( by Masked Light ) 
 | |            | Alexa 1966 ( by Alamo )
 | |            |  Atout Coeur 1986 ( by Raw Pleasure )  
 | |            |   Ibero Coeur 2001 ( by Ibero ) GP Joaquin V.Gonzales
 | |            |  
 | |            Manada 1959 ( by Masked Light ) 
 | |             Hepburn 1970 ( by Hyphen ) 
 | |              Kifantazia 1979 ( by Clouet ) 
 | |               Zarzamora 1992 ( by Our Captain Willie )  GP OSAF SP
 | |               | Gene de Campeao 1999 ( by Khatango )GP Sao Paulo、GP Oswaldo Aranha、GP Consagracao
 | |               | Hiper Vencedora 2000 ( by Khatango ) GP Barao de Piracicaba
 | |               | Instinto Campeao 2001 ( by Ze de Ouro )GP Consagracao
 | |               |
 | |               E Vencedora 1997 ( by Our Captain Willie )GP OSAF SP、GP Diana Sao Paulo
 | |    
 | Remnant 1832 ( by Picton )    
 |  Wallflower 1846 ( by Magpie )    
 |   La Magicienne 1856 ( by Loadstone )     
 |    Mondaine 1873 ( by Vertugadin ) 仏オークス     
 |     
 Vamp 1825 ( by Langar )     
 | St.Mary's 1844 ( by Hamlet )          
 |  Dixie 1859 ( by Sovereign ) 
 |    Florac 1864 ( by Mickey Free )
 |    | Florita 1872 ( by Enquirer )
 |    | | Carrie Phillips 1880 ( by Pat Malloy )
 |    | |  Stowaway 1890 ( by Spendthrift )Travers S
 |    | |
 |    | Florimore 1883 ( by Longfellow ) Kentucky Oaks
 |    |
 |    Aureola 1868 ( by War Dance )
 |    | Augusta 1880 ( by King Ban )
 |    |  Lady Augusta 1892 ( by Luke Blackburn )
 |    |   Dorante 1905 ( by Pessara ) Travers S
 |    | 
 |   War Reel 1870 ( by War Dance ) 
 |   | Queen Ban 1880 ( by King Ban ) 
 |   | | Quesal 1886 ( by Himyar ) 
 |   | |  Electioneer 1904 ( by Voter ) Futurity S
 |   | |  Query 1906 ( by Voter ) 
 |   | |   Problem 1914 ( by Superman ) 
 |   | |    Friar's Carse 1923 ( by Friar Rock ) Fashion S, Keene Memorial S, Clover S Champion Juvenile Filly   ------------> 
 |   | |
 |   | Lady Frazer 1887 ( by King Ban )
 |   |  Annul 1892 ( by Himyar )
 |   |   Agnes Brennan 1901 ( by Dr.Macbride )
 |   |    Hassock 1912 ( by Martinet )
 |   |     Cushion 1917 ( by Nonpareil )
 |   |      Rude Awakening 1936 ( by Upset )
 |   |       Roused 1943 ( by Bull Dog )
 |   |        Rough'n Tumble 1948 ( by Free for All )Santa Anita Derby
 |   |        Surrencified 1957 ( by Mr. Busher )
 |   |        | Love Bunowitz 1963 ( by Vertex )
 |   |        |  Impudence 1975 ( by Bold Monarch )
 |   |        |   Wood So 1987 ( by Baederwood )
 |   |        |    バーニングウッド 1997 ( by タバスコキャット )
 |   |        |     ファイアーフロート 2006 ( by スペシャルウィーク ) 京成杯AH
 |   |        |  
 |   |        Full o'Beans 1960 ( by Traffic Judge )
 |   |         Beanery 1967 ( by Cavan )
 |   |          Rockhill Native 1977 g ( by Our Native ) Futurity S,Blue Grass S,Sapling S
 |   |          Satiety 1979 ( by Our Native )
 |   |           ストームサンデー 1989 ( by Storm Bird )
 |   |            ブライティアパルス 2005 ( by ダイタクリーヴァ ) マーメイドS
 |   |
 |   Hearsay 1875 ( by Australian )
 |   | Queenie 1890 ( by Himyar )
 |   |  Black Venus 1894 ( by Kantaka )
 |   |   Dinah Do 1912 ( by Burgomaster ) 
 |   |    Dinah Did 1919 ( by Colin )
 |   |    | He Did 1933 ( by Victorian )  サンタアニタダービー  
 |   |    |
 |   |    Ingrid 1923 ( by Crimper )
 |   |     Dit 1937 g ( by Transmute )Wood Memorial S          
 |   |
 |   Dixies War Flag 1879 ( by War Dance ) 
 |    Dixianne 1885 ( by King Ban ) 
 |     Sir Excess 1891 ( by Sir Modred ) Champagne S  
 |     
 Vat 1826 ( by Langar ) ------------>    
 |     
 Vinegar 1832 ( by Picton )     
  Mustard 1836 ( by Phillip I )     
   Clarinda 1846 ( by Sir Hercules )     
    Nightingale 1857 ( by Mountain Deer )     
     Hilarity 1871 ( by King Tom )  ***1-p   
      Connie 1884 ( by Pero Gomez )     
       Merry Wife 1891 ( by Merry Hampton )     
       | Santoi 1897 ( by Queen's Birthday ) Ascot GC     
       | Mrs. Quickly 1902 ( by Queen's Birthday )
       | | Quintanona 1909 ( by St. Frusquin ) 
       | | | Kennaquette 1925 ( by Kenilworth )
       | | |  Keren 1938 ( by Wedge ) 
       | | |   Maiden 1950 ( by Ninth Duke ) 
       | | |    Maidenhead 1956 ( by Edwardsii )Sydney C、STC HE Tancred C
       | | |
       | | Quiara 1913 ( by St.Amant )WATC Railway S
       | |  Quartz 1923 ( by All Black )
       | |   Feldspar 1932  ( by Thracian )Victoria Derby、Caulfield S
       | |   Gneiss 1933 ( by Thracian )  
       | |    Cornfield 1939 ( by Manitoba )
       | |     Sunshield 1949 ( by Sun Storm )  
       | |      Sunshine Coast 1957 ( by Helios )
       | |       Arctic Coast 1963 g ( by Arctic Explorer ) Australian C
       | |      
       | Grass Widow 1908 ( by Veles )  
       |  Hermione 1913 ( by Le Samaritain )
       |   Silence 1918 ( by Silen )  
       |    Mordaza 1922 ( by Sangre Y Fuego )
       |     Sin Habla 1927 ( by Sir Knight )
       |      Mute 1935 ( by Bright Eyes )  
       |       Stillness 1943 ( by Waterbird )
       |        Klm 1948 ( by Chulmleigh )  
       |         Esmerada 1961 ( by Eyrefield )
       |          Espadana 1970 ( by Bristol ) El Ensayo、Polla de Potrancas de Chili
       |          |
       |          Ernestina 1976 ( by Proposal )  
       |           Eduvigis 1984 ( by Mr. Long )
       |            Migaja 1989 ( by Midnight Mine )  
       |            | Warley 1996 ( by Wagon Master ) Tanteo de Potrillos
       |            |
       |            Militancia 1991 ( by Midnight Mine )
       |             Rolland Bar 1996 ( by Roy ) Polla de Potrillos de Chili
       |     
       Conjure 1895 ( by Juggler )     ------------>   
       | 
       Lady Santoi 1898 ( by Theophilus )
        Cecilia Metella 1917 ( by Packoy )
         Cocles 1926 ( by Copyright ) GP Carlos Pellegrini、GP de Honor 2回、Cl. Presidente de la Republica、URU GP Jose Pedro Ramirez、URU Clasico Municipal、GP Jockey Club   
         Camerino 1933 ( by Copyright ) GP Carlos Pellegrini、GP San Isidro、URU GP Jose Pedro Ramirez、URU Clasico Municipal、GP Nacional、GP Comparacion


 

牝系のこおなあに戻る

HOMEに戻る