1号族***1-b
戻る   1号族概略図

Morel 1805 ( by Sorcerer ) 英オークス  ***1-b
 
Mangel Wurzel 1823 ( by Merlin )
 |  Empress 1837 ( by Emilius )
 |  | Lady Bangtail 1845 ( by Erymus )
 |  |  Mlle Marco 1854 ( by Ion ) 
 |  |   Bamboche 1860 ( by Womersley )
 |  |    Ivresse 1869 ( by Buckthorn ) 
 |  |    | Feuille de Frene 1878 ( by Gontran ) 
 |  |    |  Faribole 1893 ( by Faisan ) 
 |  |    |   Framee 1901 ( by Merlin )
 |  |    |    Fragranza 1911 ( by Galeazzo )
 |  |    |     Garda 1925 ( by Ryan ) 
 |  |    |      Golconda 1940 ( by Cavaliere d'Arpino )
 | |    |       Golfo 1946 ( by Moroni ) 伊ダービー,伊大賞
 | |    |   
 | |    Pure Verite 1875 ( by Gontran )  
 | |     Catalape 1884 ( by Gabier )
 | |      Catamarca 1895 ( by Bruce )  
 | |       Christmas 1913 ( by Diamond Jubilee ) 
 | |        Chrysalis 1919 ( by Let Fly ) 
 | |         Clepsidra 1936 ( by Alan Breck ) 
 | |         | Quichaura 1959 ( by Academico )  
 | |         |  Indian Hill 1973 ( by Ottawa Hills ) GP Ciudad de La Plata
 | |         |
 | |         Cosquilla 1937 ( by Alan Breck )
 | |         | Aquitania 1943 ( by Sind )
 | |         |  Arraigada 1955 ( by Avestruz ) 2-GP Polla de Potrancas
 | |         |   Aerinia 1965 ( by Oregon ) GP Marciano de Aguiar Moreira
 | |         |    Early Star 1973 ( by Clouet )
 | |         |     Quecarrera 1985 ( by Lone Wolf )
 | |         |      Ze de Ouro 1992 ( by Fast Gold ) GP Juliano Martins
 | |         | 
 | |         Calma Chicha 1939 ( by Alan Breck ) 
 | |          Serenisima 1944 ( by Serenisimo )
 | |           Bidache 1950 ( by Bloque )
 | |            Serenita 1960 ( by Sertorius ) 
 | |             Carpintera 1969 ( by Shearwater ) Tanteo de Potrancas
 | |   
 | Eusebia 1839 ( by Emilius ) 
 | | Comtesse 1855 ( by Nuncio )
 | | | Mortemer 1865 ( by Compiegne )Ascot GC
 | | | 
 | | Liouba 1856 ( by Nuncio )
 | |  Le Mandarin 1862 ( by Monarque )Prix de l'Empereur
 | |      
 | Eluina 1841 ( by Emilius ) 
 |  Pomme de Terre 1847 ( by Slane ) 
 |  | Fluke 1860 ( by Turnus ) 
 |  |  Conspiracy 1869 ( by High Treason ) 
 |  |  | Plot 1886 ( by Camballo ) 
 |  |  |  Lucretia Borgia 1895 ( by Florentine ) 
 |  |  |   Vanossa 1907 ( by Loved One ) 
 |  |  |    Lake Van 1916 ( by Lemberg ) 
 |  |  |     Tetrill 1925 ( by Tetratema ) 
 |  |  |     | East Wantleye 1933 ( by Foxlaw ) 
 |  |  |     |  Miss Winston 1949 ( by Royal Charger ) 
 |  |  |     |   Pin Prick 1955 ( by Pinza ) 
 |  |  |     |    La Milo 1963 ( by Hornbeam ) 
 |  |  |     |     Admetus 1970 g ( by Reform ) Washington DC 
 |  |  |     |     Troy 1976 ( by Petingo )英ダービー、愛ダービー、KGQ、Benson and Hedges GC 
 |  |  |     |  
 |  |  |     Deva 1930 ( by Gainsborough )  
 |  |  |      Cestria 1936 ( by King Salmon ) 
 |  |  |      | Astrology 1947 ( by Stardust ) 
 |  |  |      |  Ottawa 1956 ( by Ladino )
 |  |  |      |   Abonada 1967 ( by Souepi ) 
 |  |  |      |    Naipera 1978 ( by Tantoul )
 |  |  |      |     Hunky Dory 1988 ( by Chasco )
 |  |  |      |      Leonina 1993 ( by Fils Unique )
 |  |  |      |       Sundstron 1999 ( by Somersham ) Copa de Plata-Italo Traverso
 |  |  |      |  
 |  |  |      Nivea 1943 ( by Nearco )
 |  |  |       Conceal 1950 ( by Big Game ) 
 |  |  |        Hidden Meaning 1959 ( by Woodcut )
 |  |  |         Icaza 1974 ( by ゴーマーチング ) 
 |  |  |          Alyeska 1983 ( by トライマイベスト )
 |  |  |           Arzak 2000 ( by Emeritus ) Copa Confraternidad(Caribe)、GP Simon Bolivar(VE)、Clasico Comparacion(VE)
 |  |  |
 |  |  La Fromentiniere 1876 ( by Pretty Boy )
 |  |   Fricandeau 1883 ( by Plutus )Prix de la Foret
 |  |    
 |  Ventre-a-Terre 1848 ( by Pantaloon )
 |   Festival's Dam 1965 ( by Wild Dayrell )
 |    Laetitia 1884 ( by Hilarious )
 |     Chacornac 1897 ( by Juvenal )Futurity S
 |
 Mustard 1824 ( by Merlin )  ------------>      ***1-c
 |      
 Sam Mare 1826 ( by Sam )      
  Whisker Mare 1832 ( by Whisker ) 
  | Conyngham 1844 ( by Slane )  英2000ギニー    
  | Miss Conyngham 1849 ( by Slane )      
  |  Miss Armstrong 1860 ( by Rifleman )ヨークシャーオークス 
  |  | La Favorita 1868 ( by Thormanby ) 
  |  |  Leona 1876 ( by Adventurer ) 
  |  |   Lady Martha 1886 ( by Thuringian Prince ) 
  |  |    Noble Martha 1895 ( by Noble Chieftain ) 
  |  |     Mindful 1913 ( by Minoru ) 
  |  |     | Quick Thought 1918 ( by White Eagle ) 
  |  |     |  Cosquilla 1933 ( by Papyrus ) 
  |  |     |  | Princequillo 1940 ( by Prince Rose )  JCGC、Saratoga Cup 米リーディングサイアー 
  |  |     |  |
  |  |     |  Spyways 1935 ( by Rameses the Second )
  |  |     |   Spyado 1941 ( by Coroado )
  |  |     |    Game Hide 1954 ( by Big Game )
  |  |     |     スファグナム 1962 ( by Mossborough )
  |  |     |      ホースメンシルバー 1970 ( by Double Jump )
  |  |     |      | ホースメンリボー 1975 ( by リボッコ )
  |  |     |      |  グランソブリン 1986 ( by ロングファスト )
  |  |     |      |   クールジョイ 1998 ( by ナグルスキー )京都ジャンプS
  |  |     |      |
  |  |     |      エリモファーザー 1973 ( by ファーザーズイメージ )毎日杯
  |  |     |
  |  |     Whitefield 1915  ( by White Eagle )All-Aged S
  |  |  
  |  Albatross 1865 ( by Buccaneer )      
  |   Light Wing 1878 ( by Blair Athol )
  |   | Litorne 1893 ( by Sorrento ) 
  |   |  Louma 1899 ( by Kosroes ) 
  |   |   Lhassa 1906 ( by Le Samaritain ) 
  |   |    Munda 1921 ( by Burgomaster ) 
  |   |     Farsalia 1925 ( by Tacite ) Premio Club Hipico de Santiago、Nacional Ricardo Lyon、Las Oaks
  |   |      Fornarina 1932 ( by Marryat )
  |   |       Quemina 1937 ( by Digno )
  |   |        Heritage 1952 ( by Licencioso )
  |   |         Hera 1966 ( by Copernic )
  |   |          Herberry 1975 ( by Whortleberry )
  |   |           Luz Y. Fuerza 1982 ( by Gallantsky ) 
  |   |            Luz Y. Fama 1987 ( by Saratoga Game )
  |   |             Corazon Verde 1994 ( by Sayaret ) Copa de Plata-Italo Traverso
  |   |    
  |   Sunstroke 1882 ( by Blair Athol )
  |   | Meridian 1892 ( by Marden )
  |   |  Hautboy 1897  ( by Haut Brion )VRC September S
  |   |  Yosemite 1904 ( by Haut Brion ) 
  |   |   Concise 1915 ( by Syce )
  |   |    High Syce 1924 s ( by Highfield )Melbourne S、Caulfield S、Caulfield C、VRC October S、Queensland Derby、QTC Sires' Produce
  |   |    L'Aiglon 1934 g ( by The Buzzard )Sydney C
  |   |    Gay Comedy 1948 ( by Powerscourt )South Australian Oaks
  |   |
  |   Skarte 1884 ( by Silvester )      
  |   | Hattie 1893 ( by Kendal )      
  |   |  フラストレート 1900 ( by St.Frusquin ) ------------>
  |   |  |
  |   |  Cape Hatteras 1906 ( by William the Third ) 
  |   |  | Smoky 1913 ( by The Welkin )
  |   |  |  Land Mist 1917 ( by Land of Song ) 
  |   |  |  | Miss Comedy 1923 ( by Comedy King ) 
  |   |  |  |  Witty Maid 1930 ( by Anton King ) 
  |   |  |  |   Comedy Prince 1944 ( by Powerscourt )VRC Cantala S、STC Railway Quality H
  |   |  |  |   Comic Court 1945 ( by Powerscourt )Melbourne C、Mackinnon S 2回、Caulfield S、Turnbull S 2回、Victoria Derby、VRC St.Leger
  |   |  |  |  
  |   |  |  All Gab 1923 ( by Magpie ) 
  |   |  |   Sales Girl 1937 ( by Veilmond )
  |   |  |    Certa Ceta 1943 ( by Merry Mathew ) 
  |   |  |    | Evening Wonder 1954 ( by Money Moon )
  |   |  |    | | Lady Twilight 1963 ( by Coronation Boy ) South Australian Oaks
  |   |  |    | |
  |   |  |    | Gatum Gatum 1958 g ( by Star of Baroda )Melbourne C、South Australian Derby
  |   |  |    | 
  |   |  |    Lady Hatteras 1944 ( by Merry Mathew )
  |   |  |     Lady Zona 1956 ( by Carbon Copy ) 
  |   |  |      Rural Theme 1963 ( by Martello Towers )
  |   |  |       Boraning Miss 1969 ( by Empire Craze ) 
  |   |  |        Town Zone 1977 ( by Slippery ) 
  |   |  |         Doodlakine Lass 1982 ( by Elland Road ) WATC Rothwells
  |   |  |  
  |   |  Spalato 1908 ( by Ayrshire )
  |   |   Dalmatia 1913 ( by Phaleron )
  |   |    Antonio 1919 ( by Pietri ) SA Derby、Benoni G
  |   |    Clotilda 1924 ( by Pietri ) 
  |   |    | Suze 1932 ( by Sunstone ) South African Oaks
  |   |    | | Elise 1941 ( by Jubie ) South African Oaks
  |   |    | |
  |   |    | Prairie Flower 1935 ( by Fenimore Cooper )
  |   |    |  Cape Heath 1941 ( by Jubie ) Summer Cup、SA Derby
  |   |    |  Purple Sage 1944 ( by Pigling Bland ) South African Oaks
  |   |    |   Sea Rose 1956 ( by Naval Prince )
  |   |    |    Coast Guard 1964 ( by Ulysses ) Cape Derby
  |   |    |
  |   |    Slavonia 1927 ( by Pietri )
  |   |     Lavonia 1947 ( by Jubie ) South African Oaks
  |   |      Council Rock 1954 ( by Mowgli ) Cape of Good Hope G
  |   | 
  |   Loch Ness 1886 ( by Ingomar )ARC Railway H
  |      
  Receipt 1836 ( by Rowton )      
   Stamp 1842 ( by Emilius )      
   | Queen's Head 1853 ( by Bay Middleton )      
   | | Lass o'Gowrie 1871 ( by Blair Athol )  ------------>
   | |
   | Fitz-Roland 1855 ( by Orlando ) 英2000ギニー    
   |      
   Payment 1848 ( by Slane )      
    Florin 1854 ( by Surplice )仏2000ギニー
    Dollar 1860 ( by The Flying Dutchman )Goodwood C、GP de l'Empereur (Prix Lupin) 

牝系のこおなあに戻る

HOMEに戻る