1号族***1-k
戻る     1号族概略図

Humanity 1916 ( by Voter ) 
 Sweetheart 1920 ( by Ultimus ) Camden H, Ashland H
 | Warrior Lass 1926 ( by Man o'War ) 
 | | Mistress Grier 1931 ( by John P.Grier )
 | | | Red Shoes 1943 ( by Easton )
 | | |  Ballerina 1950 ( by Rosemont ) Maskette S
 | | |  Nasrina 1953 ( by Nasrullah )Frizette S
 | | |   Naila 1960 ( by Swaps )
 | | |    Heres to You 1970 ( by Molvedo )
 | | |     Harbour 1979 ( by Arctic Tern ) 仏オークス、サンタラリ賞
 | | | 
 | | Marching Home 1932 ( by John P.Grier ) 
 | | | Bounding Home 1941 ( by Espino )  Belmont S
 | | | Leading Home 1946 ( by Bull Lea )  2-Top Flight H
 | | | | Royal Warrant 1955 ( by Hill Prince )
 | | | | | Ogirema 1963 ( by Amerigo )
 | | | | | | Camarado 1975 ( by Art's and Letters )
 | | | | | |  Daring Tobin ( by J.O.Tobin ) 
 | | | | | |   Big Tobin 1989 ( by Big Reef ) Premio Roma
 | | | | | |
 | | | | | Miss Toshiba 1972 ( by Sir Ivor ) Vanity H
 | | | | | | Taiwanese 1978 ( by Giacometti )
 | | | | | |  Sharpatan 1985 ( by Diesis )
 | | | | | |  | Isolda 1992 ( by Sir Tristram ) AJC Champagne S
 | | | | | |  |
 | | | | | |  Chinese Justice 1986 ( by Diesis )
 | | | | | |   Strike Hard 1995 ( by Green Desert )
 | | | | | |    コーラスマスター 2003 ( by Singspiel )浦和NYC
 | | | | | |  
 | | | | | Minstinguette 1975 ( by Boldnesian ) 
 | | | | |  Committed 1980 ( by Hagley ) Sprint Championship、Prix de l'Abbayede Longchamp 2回
 | | | | |   Pharma 1991 ( by Theatrical ) Santa Ana H 
 | | | | |   Belva 1998 ( by Theatrical )
 | | | | |    English Channel 2003 ( by Smart Strike )BC Turf、Woodford Reserve Turf Classic S、United Nations H 2回、Turf Classic Inv.S 2回
 | | | | |
 | | | | Miss Royalea 1960 ( by Royal Charger )
 | | | | | Royal Cygnet 1967 ( by Sea-Bird )
 | | | | |  King's Swan 1980 g ( by King's Bishop )Vosburgh S
 | | | | |  
 | | | | Home Bound 1962 ( by Tom Fool ) 
 | | | |  Dihela 1966 ( by ヒッティングアウェー ) 
 | | | |   Misukaw 1973 ( by Northern Dancer ) 
 | | | |   | Share the Fantasy 1980 ( by Exclusive Native ) Spinaway S
 | | | |   |  エリモファンタジー 1986 ( by Riverman ) 
 | | | |   |  | エリモパッション 1992 ( by マルゼンスキー )
 | | | |   |  | | エリモブライアン 1997 ( by ブライアンズタイム )ステイヤーズS
 | | | |   |  | |
 | | | |   |  | エリモエクセル 1995 ( by ロドリゴデトリアーノ )日本オークス 、中京記念、マーメイドS、府中牝馬S
 | | | |   |  |
 | | | |   |  ステラミスティカ 1990 ( by Diesis )
 | | | |   |   エスキナッソ 1997 ( by Rahy )
 | | | |   |    テイエムミゴ テカ 2003 ( by スペシャルウィーク )霧島賞
 | | | |   |
 | | | |   Hoist the Colors 1976 ( by Hoist the Flag )
 | | | |    Damewood 1988 ( by Majesty's Prince )
 | | | |     セレクトグリーン 1995 ( by Capote ) 根岸S
 | | | |                   
 | | | Sailing Home 1948 ( by Wait a Bit ) 
 | | |  Reason to Earn 1963 ( by Hail to Reason ) 
 | | |   Bold Reasoning 1968 ( by Boldnesian ) ジャージーダービー、ウイザーズS  北米リーディングサイアー 
 | | |   Reason to Please 1975 ( by  Boldnesian )
 | | |    Lituya Bay 1980 ( by エンペリー )
 | | |     Star Over the Bay 1998 g ( by Cozzene )Clement L. Hirsch Turf Championship
 | | | 
 | | Little Rebel 1939 ( by John P. Grier )  
 | | | Bold 1948 ( by By Jimminy ) Preakness S 
 | | |    
 | | Lasso 1940 ( by John P.Grier )
 | | | Lassofthefleet 1952 ( by Count Fleet )
 | | |  Swoonalong 1961 ( by Swoon's Son )
 | | |   Delice 1975 ( by What a Pleasure )
 | | |    Playcaller 1991 ( by Saratoga Six )
 | | |     Diplomat Lady 2003 ( by Forestry )Hollywood Starlet S
 | | |                    
 | | War East 1947 ( by Easton ) 
 | |  Iberia 1954 ( by Heliopolis ) 
 | |   Barranca 1964 ( by Sir Gaylord )  
 | |   | Flying Above 1974 ( by Hoist the Flag )
 | |   |  Suspend 1981 ( by Nijinsky )  
 | |   |   Suspensky 1994 ( by Ahmad ) 
 | |   |    Mr. Pensky 2001 ( by Numerous ) GP Montevideo
 | |   | 
 | |   Riva Ridge 1969 ( by First Landing ) Brooklyn H、Kentucky Derby、Belmont S、Hollywood Derby、Blue Grass S、Laurel Futurity、Champagne S、Futurity S
 | |                          
 | Appeal 1927 ( by John P. Grier )  
 | | Invoke 1935 ( by Teddy )  
 | |  Wildlife 1942 ( by Easton ) Dwyer S  
 | |                     
 | Psyche 1930 ( by John P.Grier )
 | | Fencing 1934 ( by Chance Shot ) Blue Grass S
 | | 
 | Kiss 1935 ( by Teddy )
 |  Hasty Kiss 1939 ( by Haste )
 |   Great Heart 1953 ( by Pavot )
 |    Bernie Bird 1965 ( by Bolero )
 |     Proud Birdie 1973 ( by Proud Clarion )Marlboro H
 | 
 Lotus 1923 ( by Light Brigade )
 | Lotofus 1933 ( by John P.Grier )
 |  Jessamine 1947 ( by Whirlaway )
 |   Fullopep 1952 ( by Bernborough )
 |    Hepzibah 1964 ( by Count Amber )
 |     Thundertee 1977 ( by Ye )
 |      Beckys Shirt 1991 ( by Cure the Blues )
 |       Cajun Beat 2000 g( by Grand Slam )BC Sprint
 |  
 Humming Bird 1927 ( by Stefan the Great ) 
 | Decolte 1938 ( by St.Germans )        
 |  Kerry Blue 1946 ( by Bull Dog )
 |  | Schatzi 1950 ( by Heliopolis )
 |  |  Schimbo 1959 ( by Imbros )
 |  |   English Toffee 1963 ( by Sisters Prince )
 |  |    Dancer's Candy 1983 ( by Noble Dancer )
 |  |     Awad 1990 ( by Caveat ) アーリントンミリオン、マンハッタンH、セクレタリアトS、ソードダンサー招待H
 |  |
 |  Evening Thrill 1947 ( by Bull Lea ) 
 |   Ribbons and Bows 1955 ( by War Admiral ) 
 |    ガンボウ 1960 ( by Gun Shot ) Woodward S、Brooklyn H、Gulfstream Park H 、Metropolitan H、Washington Park H
 |    
 Fair Brown 1929 ( by Black Toney )  
 | Sickle Comb 1938 ( by Sickle ) 
 |  Warsick 1946 ( by War Dog )  
 |   Miss Essco 1961 ( by Rico Monte )
 |    Fiery Diplomacy 1978 ( by Diplomat Way )  
 |     Thatchings Fire 1985 ( by Thatching ) 3- BAR Valley Classic G1
 |      Fov's Fancy 1992 ( by Foveros ) SA November H
 |
 Humane 1938 ( by Broadside )
  Compassion 1944 ( by Flying Scot )
  | Compact 1953 ( by Rush Act )
  |  Barbs Compact 1969 ( by Barbizon )
  |  | Tsunami Slew 1981 ( by Seattle Slew )Carleton F. Burke H
  |  |
  |  Flying Tammie 1970 ( by Tim Tam )
  |   Mac Diarmida 1975 ( by Minnesota Mac ) Washington DC、Canadian International
  |
  First Aid 1950 g ( by Bernborough )Whitney S


 

牝系のこおなあに戻る

HOMEに戻る